Szeretnél értesülni az újdonságokról? Iratkozz fel!

Gyógynövények kategorizálva

Gyógynövény, gyógytea kereső



Haladó keresés

Cukorbetegeknek

Gyógynövényes tudástár

Gyomorégésre

Akácvirág: Akácvirág teája köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, túlzott gyomorsavképződést megakadályozó hatású.  Alapvetően légúti gyógyteák közé tartozik, de gyomorsavcsökkentő is, ezért akinek sok a gyomorsava, annak javallott. Vízhajtó hatásával érdemes számolni, ezért nem igazán esti tea.


Angyalgyökér : Az angyalgyökér az ernyősvirágzatúak családjába tartozik, és a család sok más tagjához hasonlóan nyugtató hatást gyakorol a tápcsatornára, azaz a természetgyógyászok szóhasználatával, szélhajtó tulajdonsága van. Az angyalgyökér hatásos a gyomorégés kezelésére, különös módon – a szívre is jó hatással van. Az angyalgyökér, ahogyan az ernyősvirágzatúak családjának több tagja is, mintegy 15 féle béta-blokkoló hatású anyagot tartalmaz. Ezek olyan vegyületek, amelyeket szintetikus gyógyszerekké fejlesztettek az angina pectoris, az idült szívtáji szorító fájdalom kezelésére, amely gyakran kíséri a szívbetegséget.

Borsmenta (Mentha piperita): Viták folynak arról, vajon a borsmenta hatékony-e gyomorégés ellen vagy sem. Néhány gyógyfüvésznek az a meggyőződése, hogy a borsmenta fokozhatja a gyomorégést. Ha ön is ezt tapasztalja, ne használja! Személy szerint azonban kétlem, hogy problémája akadna ezzel a gyógynövénnyel. Sok, ha nem az összes mentafélékhez tartozó növény segíti az emésztést, s ebben a borsmenta és a fodormenta az élen jár. Érdemes kipróbálni.  Andrew Weil  a gyógynövények használatának szószólója, a tucsoni Arizona Egyetem orvosi karának professzora, a Natural Health, Natural Medicine (Természetes egészség, természetes gyógyítás) című könyv szerzője nyomatékosan ajánlja a gyógynövény alkalmazását. A gyógynövénytan egyértelműen a bormenta mellett áll. A hagyományos kultúrák népei, az ókori egyiptomiaktól kezdve egészen Izland mai lakóiig, borsmentát használnak a különféle emésztési problémák, köztük a gyomorégés ellen is.

A magyar népi orvoslás szélgörcs, és gyomorbaj ellen alkalmazza. Érzésteleníti a gyomor nyálkahártyáját, ezért jó hányinger, hányás ellen is Terhesek is fogyaszthatják. Kellemes mentolos íze frissítő hatású is egyben.

Fehér árvacsalán: Teája erős gyomorsavcsökkentő, ezért az étvágycsökkentő fogyasztó teának egyik alkotóeleme is. Keverékekben kiválóan alkalmazható gyomorsavcsökkentés céljából. Önmagában azonban csak keveset lehet fogyasztani belőle pontosan a radikális savcsökkentő hatása miatt. Szaponin tartalmának köszönhetően nyálkahártya gyulladás csökkentő hatású is, így a nyelőcső, és a gyomor nyálkahártyájára kedvezően hat. Száraz köhögésre is nagyon jó. A krónikus száraz köhögés hátterében állhat gyomorsav túltermelés is, ezért érdemes ilyen esetekben mindenképpen kipróbálni.


Nagyon jó gyomorsav csökkentő és gyomorégés gátló keverék készíthető kamillával, valamint fekete áfonyával keverve. Aki édesen szereti a teát, tegyen bele még egy csipetnyi édesgyökeret is (vigyázat, nagyon édes!). Ez utóbbi tovább erősíti a nyálkahártya gyulladás csökkentő hatását.

Édesgyökér: Az édesgyökér szimaizomgörcs-oldó szer, csökkenti a gyomorsavtermelést, ezáltal enyhíti a gyomorégést.  Eredményesen kezeli mind a gyomorégést, mind pedig a gyomor- és nyelőcsőfekélyt. Tudni kell azonban, hogy bár az édesgyökér mérsékelt mennyiségben (legfeljebb napi három csésze tea) biztonságosan alkalmazható, hosszú ideig (több mint hat héten keresztül) tartó szedése, vagy egyszerre nagyobb mennyiségben való elfogyasztása fejfájást, letargiát, nátrium- és vízvisszatartást, nagymérvű káliumveszteséget és magas vérnyomást okozhat. Hipertóniások kerüljék! Tapasztalataink alapján az édesgyökér önmagában szinte ihatatlanul édes lesz. Más teákkal keverve azonban kellemesen fogyaszthatóvá válik, ráadásul a vérnyomásemelő hatása is minimalizálható. Lényegében minden főzéssel vagy forrázással készülő teával társítható.

Kamillatea: A gyomorégés és az egyéb gyomorbántalmak legjobb gyógynövényes ellenszere a kamilla. Ez a csodálatos növény ugyanis nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, emésztést serkentő, gyulladáscsökkentő. Az influenza szezonban különösen alkalmas toroköblögető szernek is. Segítségével megelőzhető, kezelhető a torokgyulladás, a száj nyálkahártya, és a fogíny gyulladásai is.

Dr. Oláh Andor a magyar természetgyógyászat egyik atyja így nyilatkozik a kamilláról:

”A kamilla a hagyományos ismeretek és az új gyógyszerészeti és klinikai kutatások alapján legjelentősebb és legfontosabb gyógyszerünk lehetne, ha jó tulajdonságai általánosan ismertté válnának szakkörökben és laikusok között egyaránt. A legtöbbet vizsgált és legjobban kipróbált gyógynövény. Fő hatóanyag-alkatrésze az illóolaj, a kamillaolaj. Ennek legfontosabb hatóanyagrészét azúrkék színéről azulénnek nevezték el. Kutatások a nagy berlini farmakológus, Heubner iskolájából indultak ki. A magyar Jancsó professzor is jelentős eredményeket ért el az azulénhatás vizsgálatában. Kimutatta, hogy az érzőideg-végződéseket nem izgatva, gyorsan és mélyen behatol a szövetekbe, és hisztamin-felszabadítás útján tartósan mozgósítja védekező sejtrendszerünket, a retikulo-endoteliális rendszert. Ehhez tartoznak a baktériumokat és az idegen anyagokat, az elhalt sejttörmeléket stb. bekebelező falósejtek is.

A kamilla 0,4 százaléknyi illóolajában 20-30% gyulladásgátló kamazulén található. Az illóolaj másik két alkatrésze görcsoldó. Ezeken kívül a flavonoidok és a kumarin is görcsoldók. A kamilla számos hatóanyagának még nem ismerjük a jelentőségét, de azt tudjuk,  hogy hatásuk nem pótolható egy-egy kivont hatóanyaggal.

A kamilla három tulajdonságának köszönhető elsősorban, hogy gyógyítja a gyomor- és bélbajokat, gyulladásellenes, görcsoldó és bélgázcsökkentő, szélhajtó (karminatív). Ehhez járul, hogy nyugtat, serkenti az emésztést, gyorsítja, elősegíti a sebgyógyulást. Nagyon jó eredmények érhetők el heveny fekély esetén néhány hetes vagy két-három hónapos kamillakúrával: egy evőkanálnyi kamillavirágot 1 percig főzünk, 15 perc múlva leszűrjük, majd kortyonként megisszuk. Legalább háromszor napjában, mindig étkezések között, üres gyomorra igyunk egy-egy csészényi teát.”

A fenti teákat ízlés szerint nyugodtan lehet keverni egymással. Még néhány további keverék:

Gyomorsav túltengés elleni finom tea recept:Összetevői: akác, áfonyalevél, kamilla, hársfavirág egyenlő arányban. Ez egy finom ízű, gyomorsav, valamint gyulladáscsökkentő, nyálkahártya bevonó szert tartalmazó teakeverék. Köhögés ellenes szer is.

Gyomorsav túltengés elleni tea recept (Szabó György bükki füves receptje): Orbáncfű 10, Cickafark 6, Lándzsás útifű 6, Fehér árvacsalán 4, Csalánlevél 4 egység. Ez egy enyhe nyugtató, gyomorsav, valamint gyulladáscsökkentő teakeverék.

Szabó Gyuri bácsi szerint a gyomorsav túltengés leggyakoribb oka az idegesség, a stressz. Ennek következtében alakul ki a gyomorideg, majd a savtúltengés és a gyomorfekély. Az idegesség oldására ajánlja az orbáncfűteát: Szintén kiváló savcsökkentőként említi ő is a fehér akácvirág teáját.

 

Gyomorjavító, emésztés serkentő, hashajtó gyógynövények

A karácsonyi bőségen túljutva, sok szeretettel ajánlunk néhány népszerű "gyomorjavító", emésztés serkentő, valamint hashajtó gyógynövényt mindenkinek. 

Görcsoldók és emésztés serkentők: borsmenta, ánizs, cickafark, komló, citromfű, orbáncfű, ezerjófű, katángkórófű (mezei katáng)

A borsmenta különösen epabajosak esetén bizonyult nagyon hatékonynak. A puffadást is csökkenti. Annak ajánlott, aki a mentolos ízt kedveli. Tapasztalatunk szerint a citromfűvel kombinálva a görcsoldó hatás még kifejezettebbé válik, és az íze is finomabb.

A keserű anyagok a nyelv hátsó részén elhelyezkedő, a keserű ízre érzékeny ízlelőbimbókon keresztül hatnak. Fokozzák a nyálelválasztást, a gyomor sósav- és pepszintermelését, élénkítik a gyomormozgást, a máj epe kiválasztását, serkentik a hasnyálmirigy inzulin termelését, és a vékonybélmozgást is. Szóval az egész emésztőrendszert intenzíven megdolgoztatják. Ha a keserű anyaggal evés előtt ingereljük az emésztő rendszerünket, akkor jól megéhezünk, és a szervezet követelni fogja az emésztendő anyagot. Ha evés közben (leginkább a vége felé), de legfőképpen közvetlen utána fogyasztjuk a keserű anyagot, akkor értelemszerűen az emésztés felgyorsul. A keserű anyagok különösen a II. típusú - cukorbetegségek esetén a diabétesz kiegészítő terápiájára is használhatók.

A cickafark, a komló, és némileg az orbáncfű is keserű. a legkeserűbb azonban az ezerjófű, amiből csak nagyon keveset használjunk, ha iható teát akarunk készíteni.  Egyik kedvencem az orbáncfű, ami elég jól társítható szinte valamennyi teához. Védi a nyálkahártyát, elősegíti a sejtek regenerálódását. Immunerősítő is. Azon kívül, hogy a túlevés tüneteit nagyon jól csökkenti, híres az antidepresszáns hatásáról is.

Akinek máj és epebántalma van, vagy/és cukorbeteg, ráadásul magas a vérnyomása, feltétlenül próbálja ki a mezei katáng teáját. Az emésztést nagyon jól karban tartja, a szorulással küzdőknek sokat segít. Nem csinál hasmenést, csak lágyítja a székletet. Kicsit kesernyés ízű. A lépet is tisztítja. Vérnyomáscsökkentő is.

Az orbáncfű, komló, citromfű keveréke nem csak az emésztést javítja, de nyugtató hatásúak is, az esti elalvási nehézségek esetén nagyon ajánlható.

Gyomor nyugtató: bosmenta (hányingernél is), komló, citromfű, levendula

Gyulladás csökkentő: körömvirág, apróbojtorján (nagyon jó ízű tea antibiotikus hatású), cickafark, kamilla

Nyálkahártya bevonó: édesgyökér (nagyon édes, csak módjával), kamilla,

Gyomorsav csökkentők: akác (finom, de enyhébb hatású), fehér árvacsalán (erősen csökkenti a gyomorsavat)

Hashajtásról néhány szót:

Az egyik legerősebb hashajtónk (egyenértékű a szennával) a kutyabengekéreg (főzzük).  Erős hatása miatt általában csak teakeverékben ajánljuk. Véleményem szerint az íze egészen jó. Sajnos görcsöket tud okozni, ezért aki még nem kóstolta, elsőre csak óvatosan. Ugyanígy a szennával. Számos gyógyszertári készítmény tartalmaz szennalevelet. Ennek íze semleges zöld ízű. Forrázással készíthető.

Egyik népszerű keverékünk a hashajtó alapú fogyasztó teareceptünk.

Várandósság, szoptatás alatt hashajtó hatású teák fogyasztása nem ajánlott, továbbá 12 éves kor alatti gyermekeknél és vastagbélgyulladás esetén sem. Hosszú ideig történő, illetve gyakori használat is tilos.

Székletlazító gyógynövény a mezei katáng, Ez a gyógynövény azonban nem kiürítő hatású, hanem elsősorban székletcsináló, emésztésjavító.

Hajproblémák kezelése gyógynövényekkel

A hajhullásról olvashatók olyan cikkek, hogy nem kell mást tenni, csak meg kell mosni, vagy be kell kenni a fejbőrünket valamivel, és máris megoldódik minden problémánk. Sajnos, ki kell hogy ábrándítsunk mindenkit. Léteznek ugyanis nagyon jó gyógynövények és azok kivonatai, amelyeket használva eláll a hajhullás, csakhogy aki ezt már kipróbálta, valószínűleg rájött, hogy a javulás többnyire csak átmeneti. Ennek oka egyszerű. Ahogy minden bőrtünet, úgy a hajhullás is egy olyan jelzés a szervezet részéről, ami masszív belső problémára hívja fel a figyelmet.

A bükki füvestáborban azt tanították, hogy a hajhullás oki kezelését a veséről kell kezdeni. Ehhez használhatjuk a vesetisztító teákat. A vesetisztítást  6 hétig végezhetjük egyhuzamban. A vese megtisztítása után a máj tisztítása sem maradhat el, ha stabil hatást akarunk elérni.

Gyakran használt gyógynövények:

csalánlevél (magnézium, vas, kálium, kalcium, foszfor, nátrium, Aprovitamin, B, C, K, U vitamin). Vérképző, vértisztító, vízhajtó, baktériumölő hatású. Vércukorszint csökkentő. Reumára, köszvényre, hólyaghurutra, vesehomokra, gyomor és bélvérzésre, köhögés csillapítására, magas vérnyomásra, bőrkiütésekre, ekcémára és általános erősítőnek is kiváló.A csalán gyökere is jól használható különösen hajhullás ellen.

Bojtorjángyökér Enyhe vizelethajtó, vértisztító, epe- és vesekőoldó a népgyógyászati tapasztalatok alapján. Külsőleg ekcémára, hajkorpásodás ellen, valamint hajhullás esetén használjuk.

csipkebogyó (C, B, P, K vitamin) Teája nagyon magas C vitamintartalmú, könnyen felszívódó. Minden olyan betegségnél jótékony hatású, ahol az immunrendszer erősítése kívánatos.

mezei zsurló (szelén, szilícium) Reumára, ízületi fájdalmakra kiváló. Immunerősítő, húgysavhajtó,külsőleg daganatoszlató és erős orrvérzésnél vérzéscsillapító hatású. Különösen jó krónikus ízületi bántalmaknál. Kisúrolja a húgyutakat. Oki kezeléshez ajánlott.

aranyvesszőfű (B3 vitamin) Akut és krónikus vese- és húgyúti fertőzések esetén gyulladáscsökkentő. Vesekő és vesehomok képződésének megelőzésére, a húgyutak átmosására alkalmazható. Erős vizelethajtó. Epe, májproblémákra is kiváló. Reumás ízületi fájdalmakat csökkenti.

hibiszkusz (kalcium, vas, B3, C-vitamin). A hibiszkusz kellemesen savanykás ízű  teája nagyon sok bajra jó, és a várandósok is fogyaszthatják. Vizelethajtó, szomjúságoldó, frissítő, fertőtlenítő, lázcsillapító,  antibakteriális, vértisztító, gyulladáscsökkentő, összehúzó – gyenge hashajtó, görcsoldó, epehajtó, vérnyomáscsökkentő. Magas C-vitamin tartalmánál fogva jó immunerősítő.

Ezeket a gyógynövényeket tea formájában felváltva fogyaszthatjuk. A csipkebogyót áztatjuk,a mezei zsurlót, a csalán gyökerét főzzük, a többit forrázzuk. A fenti forrázással készíthető teák egymással jól keverhetők akár tetszőleges arányban is (ki-ki ízlésének megfelelően). A keverékből 1 evőkanálnyit 2dl vízzel forrázunk, 15 perc után leszűrjük, és iható. Speciális keverék receptek itt találhatók: http://naturszertar.hu/termekek/browse/69-bor-es-hajproblemak?sef=hc

Húgyúti problémák

Vizelethajtás:

A vese a kiválasztás szerve: felelős a szervezet anyagcseréje közben keletkezett bomlástermékek eltávolításáért, valamint a só- és vízháztartás szabályozásáért. Naponta 180 liter elsődleges szűrlet keletkezik, ezt sűrítik tovább a vesék a kanyarulatos csatornákban 1-1,5 I vizeletté. A   növényi   vízhajtók  az  elsődleges   vizelet   kiválasztására   hatnak,   ennek  növelik   meg   a mennyiségét. Ez természetesebb hatást eredményez, kevésbé terheli meg a szervezetet, mint a gyógyszer.

Diuretikus index:  A kérdéses kivonatot a kísérleti állatnak vagy személynek beadva milyen mértékű vizeletkiválasztás jön létre s kontroll, tehát a hasonló mennyiségű NaCl-os víz itatásával létrejött vizeletürítéshez viszonyítva. Az eredmények értékeléséhez használt Furosemid (40mg/tskg) diuretikus indexe 1.84, a teofilliné pedig 1.28.

Általános figyelmeztetés:

Ha valakinek akut, lázzal járó problémája van, mindenképpen forduljon orvoshoz. Ezekben az esetekben a teák kiváló kiegészítő szerek lehetnek, de ilyenkor  a nyugati medicina segítségére is szükség van.

Ödémás eseteknél, ha a szív már nagyon alulműködik, akkor maximum nagyon alacsony diuretikus indexű teát igyunk, pl csipkebogyó, hibiszkusz. Szívbeteg eredetű ödémánál galagonyavirág fogyasztása javasolt. Erősíti a szívizmokat, és egyben hajtja a vizeletet, csökkenti az ödémákat.

Húgyúti kövekre irányuló kezelések: Kőhajtás, kisebb babszemnyi méretig lehetséges. Újra képződés megakadályozható. Kőoldó a nyírfa levele, és a borókabogyó. A kőoldás mellett a vesék átmosása is nagyon fontos, ezekre a vízhajtó hatású szerek ajánlottak.

Hugyúti problémákra ajánlott gyógynövények összefoglalása (DI=diuretikus index, ahol ismert)

Teák

 

AkácvirágDI: 1,3

Alapvetően légúti teának használatos, de  közepesen erős vízhajtó hatással is bír. Gyomorsavcsökkentő is, ezért akinek sok a gyomorsava, annak javallott.

Aranyvesszőfű DI: 1,3-1,5

Akut és krónikus vese- és húgyúti fertőzések esetén gyulladáscsökkentő. Vesekő és vesehomok képződésének megelőzésére, a húgyutak átmosására alkalmazható. Erős vizelethajtó. Epe, májproblémákra kiváló. Reumás ízületi fájdalmakat csökkenti.   Menstruációs görcsök kezelésére is nagyon jó.

Borókabogyó: DI:1,3

Elsősorban vese és epekő bántalmakra. A bogyó megtörve jó ízű közepesen erős vízhajtó.  Emésztési zavarok, puffadás esetén is alkalmazható. Külsőleg ízületi bántalmak enyhítésére alkalmazzák.

Terhes nők és gyulladásos vesebetegeknek tilos a használata!

Csalán levél

Vérképző, vértisztító, vízhajtó, baktériumölő hatású. Vércukorszint csökkentő. Reumára, köszvényre, hólyaghurutra, vesehomokra, gyomor és bélvérzésre, köhögés csillapítására, magas vérnyomásra, bőrkiütésekre, ekcémára és általános erősítőnek is kiváló.

Fehér babhéj DI: 1,5

A babhüvelyből készített gyógytea hólyag- és veseeredetű panaszok esetén csökkenti a tüneteket, javítja a beteg általános közérzetét. Jó közepes vízhajtó hatású. Cukorbetegeknek különösen ajánlott.

Galagonya virágos ágvég

Erős vízhajtó hatású, és egyben kiváló szíverősítő is. Elsősorban szívbetegeknek ajánlatos. Alacsony vérnyomásúak ne használják!

Gyermekláncfű levél, és gyökér DI:1,9

Erős vízhajtó hatású. Nagyon jó májméregtelenítő. Epehajtó hatással is bír. Akinek azonban epeköve van, az mást válasszon!

Hibiszkusz (afrikai mályva)

Ez a kellemesen savanykás ízű  tea nagyon sok bajra jó, és a várandósok is fogyaszthatják. Vizelethajtó, szomjúságoldó, frissítő, fertőtlenítő, lázcsillapító,  antibakteriális, vértisztító, gyulladáscsökkentő, összehúzógyenge hashajtó, görcsoldó, epehajtó, vérnyomáscsökkentő.

Alkalmazható még méh- vagy petefészek-gyulladásra, erős menstruációs vérzésre, menstruációs görcsökre, hőhullámokra.  Jó köptető és köhögéscsillapító, torokfertőtlenítő hatású.

Magas C-vitamin tartalmánál fogva jó immunerősítő.

Kukoricabajusz DI:1,1

Hólyaghurut, vesekő, reuma és köszvény kezelésére, salaktalanító kúrákban, cukor és fogyasztó teákban használható. Enyhe vízhajtó hatású.

Medveszőlő

Belsőleg teája erős vizeletfertőtlenítő. 74-féle baktérium ellen igazolták antibakteriális hatású. Kiválóan alkalmas az akut esetek kezelésére.

Mezei zsurló DI:0,9

Reumára, ízületi fájdalmakra kiváló. Immunerősítő, húgysavhajtó,külsőleg daganatoszlató és erős orrvérzésnél vérzéscsillapító hatású. Különösen jó krónikus ízületi bántalmaknál. Kisúrolja a hugyutakat.

Nyírfalevél DI:1,5

Több hónapig lehet inni. Vesekőre, vesehomokra kőoldó hatása révén nagyon jó. Jó közepes vízhajtó hatású.

Orbáncfű DI:1,3

Jellemzően idegeskedésre használjuk, de epe és vesebetegségeknél is jó. Feszültség, és  depresszió oldó hatása jelentős. Enyhe vízhajtó és gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes hatású. Felhasználható megfázásos megbetegedések, valamint az emésztő- és vizeletkiválasztó rendszer gyulladásainak kezelésénél is. Külsőleg hámosító hatású, sérülések utókezelésére alkalmazható.

Tarackbúza DI:1,4

keverékben kapható

Reumára, vizelethajtásra, légcsőhurutra használatos, de immunerősítő hatású is. Hólyaghurutnál, vesehomoknál a vizeleti utak átmosására javasolt tea formájában. Közepesen erős vízhajtó hatású.

KÖSZVÉNY

Szabó Gyuri bácsit a bükki füvesembert idézzük: „Eddigi tapasztalataink szerint a köszvényesek kb. 80%-nál a  málnalevél, 20%-nál a földi feketeszeder levél teája használ. Mindkét növény csökkenti a húgysavat, amelynek túltengése okozza az izületi panaszokat. Sohasem szabad abbahagyni fogyasztását. Heti egy csésze teával megtartható a normális húgysavszint. Nemcsak köszvényeseknek, de mindenkinek ajánlom a málna és szederlevelet, mert az emberiség ma teljesen el van savasodva.”

Mindkét teának jó íze van. A málnatea egy kicsit savanykás, nagyon jó frissítő hatású, és ráadásul zsírcsökkentő hatása is van.

Az Egészségügyi Továbbképző Intézet által ajánlott szakirodalomból Rápóti Jenő-Romváry Vilmos Gyógyító növények című könyve (Medicina Könyvkiadó Rt. Budapest, 1997) köszvényre, csúzra többek között az alábbi Gyógyfűpatikában is kapható gyógynövényeket javasolja:

Aranyvesszőfű,  csalánlevél vadárvácskafű, borókabogyó, zsurlófű, tarackgyökér, iglicgyökér, tyúkhúrfű, nyírfalevél, csipkebogyó.

A fenti gyógynövények közül a csalán,  a tarackgyökér, a zsurló bőven tartalmaznak kovasavat. A kovasav a növények sejtfalát szilárdító, szöveteket erősítő szervetlen sav, amely segít kihajtani a salakanyagokat, köztük a húgysavat, erősíti a szöveteket, és segíti az erek regenerálódását, a haj, köröm növekedését. Ugyancsak magas kovasav tartalmú növény az apróbojtorján, amely kiváló íze miatt üdítő italként is fogyasztható. A kovasavdrogok a vizelethajó és köszvényes bántalmak elleni teák hatásos alkotórészei.

Ellenjavallat: Húgyúti gyulladásnál, húgyúti vérzésnél, vesegyulladásnál nem adjuk a kovasav tartalmú gyógynövényeket.

A fűzfakéreg szalicilsav-származékok, flavonoidok és cserzőanyagokat tartalmaz. A fűzfakéregtea az aszpirinhez hasonlóan enyhíti a fájdalmat és a gyulladást. Ráadásul néhány vizsgálat szerint a szalicilátok a húgysav koncentrációját is csökkentik. Leginkább a keverékek alkotórészeként használatos (a Gyógyfűpatikában is)

A vadárvácska szintén tartalmaz szalicilsav származékokat, és egyéb gyulladáscsökkentő és salaktalanító hatóanyagokat. Aki viszont érzékeny a szalicilátokra, az ne fogyasszon olyan teakeveréket, amelyben fűzfakéreg vagy vadárvácska van.

A borókabogyó fantasztikus kőoldó és húgyúti fertőtlenítő hatása miatt emelhető ki, de sajnos hosszabb ideig nem fogyasztható. Ugyancsak kőoldó és húgyúti tisztító hatású a nyírfatea, amit viszont akár több hónapon keresztül is veszélytelenül iható (nyilván a hatás is enyhébb, elhúzódó).  A nyírfalevél teája magában keserű, de mi szoktunk egy kis ízjavító gyümölcsteával „csalni”. Szabó Gyuri bácsi azt tanította, hogy általában 1 evőkanálnyi teafüvet használunk 2,5 dl vízhez. Ez a mennyiségű víz felveszi a szükséges hatóanyagot. Ha gyümölcsteával ízesítünk, akkor egy picivel több vizet használunk, hogy Gyuri bácsi tanítását ne sértsük meg. Mi ezzel a módszerrel élünk, ha „nemszeretem” ízű teát iszunk, vagy itatunk meg pl. gyermekeinkkel. Ez alól csak néhány kivételt teszünk általában akut esetekben, pl. gyomorrontásnál a keserű teát semmivel nem ízesítjük. Azt valljuk, hogy a gyógyteázásnak nem kínnak kell lennie, mert úgy nem fog beépülni az életünkbe. Eddig bevált ez a módszerünk.

Kanyarodjunk vissza a köszvényhez, mert nem szabad megfeledkezni az iglicgyökér vizelethajtó, fertőtlenítő és húgysavürítést fokozó hatásairól sem. Ehhez hasonlatos az aranyvesszőfű is, ami a reumás fájdalmak enyhítésében is nagyon jó. A kolléganőnknek pl. krónikus vállfájdalmai voltak, és 1 hetes aranyvesszőtea fogyasztása után örömmel mutatta, hogy már fel tudja emelni a karjait, jelentősen csökkentek a fájdalmai.

Az alábbiakban megadjuk azoknak a köszvényes gyógytea keverékeknek a receptjét, amelyekhez a hozzávalókat is sikerült beszereznünk, és véleményünk szerint az útmutatásokat betartva veszélytelenül fogyaszthatók:

1. Köszvényeseknek vértisztító keverék (Szabó György)

Receptek Rápóti Jenő — Romváry Vilmos Gyógyító növények című könyvének gyógyteakeverékek fejezetéből.A fejezetben közölt teakeverékek receptjét a magyar, a román, a csehszlovák, a lengyel, a német hivatalos vényminták gyűjteményéből (Formuláé Normales • Fo—No), az osztrák VIÜ. Gyógyszerkönyv (Ph. Austriaca VIÜ.), a svájci gyógyszerkönyv (Ph Helvetica V.), a német gyógyszerkönyv (DAB VI.), továbbá F. Bfissler, Flamm— Kroeber, Nattermann, E. Mayer, Stada stb. szakirodalmakból állították össze:

2. Húgysavzavarokra egyszerű keverék (Rápóti-Romváry)

3. Köszvényre STADA keverék (Rápóti-Romváry)

Női, férfi  problémákra

A túl erős vérzés esetén monoteák közül a pásztortáskát, a palástfüvet, és a libapimpót ajánljuk. Mindegyik nagyon jó vérzéscsillapító tea.A pásztortáskának vérnyomás kiegyensúlyozó hatása is ismert, a palástfűnél a vérzéscsillapítás  izomerősítő hatással párosul. A libapimpónak igen erős összehúzó hatása van, bélvérzéses problémáknál is ajánlott.  A libapimpó főzést igényel. A pásztortáska és a palástfű egymással keverhető is, mivel mindkettő forrázással készül. A hatásuk így összeadódik. Semleges ízű teák (véleményem szerint).

A cickafark tea is nagyon hatékony, mivel szintén vérzéscsillapító hatással bír, ugyanakkor görcsoldó, gyulladás gátló is egyben. Vérzés kimaradása és serdülőkori rendellenességek esetén is tanácsos reggelente 1 csésze cickafark teát éhgyomorra elfogyasztani. Fitoösztrogént tartalmaz, amely a női nemi hormonhoz nagyon hasonló vegyület, ezért klimax esetén a cickafark alkalmazása erősen javasolt. Ez a tea erős hatású, úgyhogy az adagolást érdemes szigorúan betartani.

Görcsoldásra a kakukkfű teája is ajánlható, ami ráadásul még köhögéscsillapító, hurutoldó, emésztésjavító,epe- és  szélhajtó hatású is. A náthás időszakban különösen jótékony lehet. Enyhe vérnyomásnövelő hatása lehet. Alacsony vérnyomásúak bátran ihatják, magas vérnyomásnál fokozott óvatosságot igényel.

Amennyiben a menstruáció fájdalmas, nagyon erős vérzéssel jár, akkor alkalmazható a pásztortáska, kamillavirág, cickafarkfű, citromfű és komló egyenlő arányú keveréke.) Ez a recept szabó Györgytől a bükki füvestől származik:Fájdalmas menstruáció tüneteinek csillapítására.

A málnalevél teája a méh izomzatára gyakorol kedvező hatást. Szabó György ajánlása alapján a pete megtapadása után 10-12 hétig a kismama igyon napi egy csészényi málnalevél teát. Csökkenti a vetélés lehetőségét. Szülés előtti héten pedig napi két csészényivel ajánlott meginni a szülés megkönnyítése érdekében. Ellazítja a kismedence tájékának izomzatát, aminek következtében a kismama a szüléskor tágulékonyabb lesz. Szülés után 6 héten át napi egy csészényi tea segít a méh és a kitágult hasi bőr összehúzódásában. A bükki füves táborban az hangzott el, hogy ez a tea a zsírszöveteket átrendezi, zsíroldó hatása van. Nem mellékesen ez egy jó ízű tea.

További részletek: http://naturszertar.hu/termekek/browse/60-noi-bajok?sef=hc

A prosztata gyógynövénye a kisvirágú füzike és a csalángyökér. A füzike tipikusan a jóindulatú prosztata megnagyobbodást kísérő kellemetlen tünetek enyhítésére, a gyakori vizelési inger csökkentésére, a húgyutak gyulladásos folyamatainak mérséklésére nagyon jó. Prosztatagyulladásra ajánlott kiegészítő kezelésként. Több urológusról is azt hallottam vissza, hogy szívesen ajánlják, mert hatékonynak találták. A saját tapasztalatom (mármint a férjemen keresztül:) szintén ezt támasztja alá.

Prosztata gyulladásnál napi 3 csészével is fogyasztható. Negyven éves kor felett minden férfinak javasolt minimum heti 1 csészével. Ideális a heti 2-3 csésze megelőzésre. Már meglévő vizelési probléma esetén (éjszaka gyakori felkelés) naponta 1 csészényivel ajánlott. Hosszú távú fogyasztása során (3 hónap) sem tapasztaltunk semmi mellékhatást.

Rendszeres használatával megelőzhető, hogy a prosztata megnagyobbodás rosszindulatú daganattá fajuljon.Érdekességként jegyzem meg, hogy egyik férfi vásárlónk vérnyomáscsökkentő hatást is tapasztalt, habár ezt a növényt nem a vérnyomáscsökkentő növények között szoktuk említeni.

A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú daganatának kezelésére alkalmazzuk, növeli a vizelet mennyiségét, és a füzikéhez hasonlóan csökkenti a prosztata térfogatát.

A füzike egyszerű forrázással készíthető, míg a csalángyökeret főzni kell. A két tea váltogatható egymással.

A szív erősítése 

Sok szívgyógyszer gyógynövényből készül, de ezek nagyon erősek, így a természetgyógyászat nem alkalmazza ezeket: gyűszűvirág, leander, gyöngyvirág, tavaszi hérics.

A legkiemelkedőbb szíverősítő, vérnyomáscsökkentő gyógynövény a galagonya-virágos ágvég:

-           koronaér-tágító

-          öregszív tünetei ellen nagyon jó

-          javítja a szív vér- és tápanyagellátását

-          adható magas és változó vérnyomás esetén is

-          fertőző betegségek utáni szívizomgyengeség esetén

-          szívizom gyengeség esetén

A növény közvetlenül erősíti a szívizomsejteket, növeli a szívizom munkabírását, teljesítményét, tágítja az ereket. Úgy erősíti és szabályozza a szívműködést, hogy mellékhatása nincs, ezért tartós kezelés is végezhető vele. Hatóanyaga nem toxikus, s nem halmozódik fel a szervezetben.

Szívizomgyengeség kitűnő gyógyszere, az elernyedt szívet nagyobb teljesítményre teszi képessé.

A szívműködés megerősödik, szabályozódik, az ideggócok megnyugodnak.
Szédülés, szorongóérzés, szabálytalan szívműködés, rövid légzés, ideges görcsök gyorsan megszűnnek.

Szabó Gyuri bácsinak van egy nagyon jó vérnyomáscsökkentő, szívizom erősítő receptje, ami galagonya virágos ágvéget, fehér fagyöngyöt és pásztortáskát tartalmaz. (Szíverő tea recept). Vérnyomáscsökkentő, szívizom erősítő hatású teakeverék. Ingadozó vérnyomásúaknak is ajánlott.

Ideges szívpanaszoknál, szívdobogásnál, magas vérnyomás esetén érdemes kipróbálni Mester Ildikó Egészségügyi Továbbképző Intézet tanárának receptjét (Szívnyugtató teakeverék): Galagonya virágos ágvég, szúrós gyöngyajakfű, levendula, citromfű egyenlő arányban. Forrázni, 10 perc állás után szűrhető.

Szabó Gyuri bácsit a bükki füvesembert idézzük: „Eddigi tapasztalataink szerint a köszvényesek kb. 80%-nál a  málnalevél, 20%-nál a földi feketeszeder levél teája használ. Mindkét növény csökkenti a húgysavat, amelynek túltengése okozza az izületi panaszokat. Sohasem szabad abbahagyni fogyasztását. Heti egy csésze teával megtartható a normális húgysavszint. Nemcsak köszvényeseknek, de mindenkinek ajánlom a málna és szederlevelet, mert az emberiség ma teljesen el van savasodva.”

Mindkét teának jó íze van. A málnatea egy kicsit savanykás, nagyon jó frissítő hatású, és ráadásul zsírcsökkentő hatása is van.

Az Egészségügyi Továbbképző Intézet által ajánlott szakirodalomból Rápóti Jenő-Romváry Vilmos Gyógyító növények című könyve (Medicina Könyvkiadó Rt. Budapest, 1997) köszvényre, csúzra többek között az alábbi Gyógyfűpatikában is kapható gyógynövényeket javasolja:

Aranyvesszőfű,  csalánlevél, fűzfakéreg, vadárvácskafű, borókabogyó, zsurlófű, tarackgyökér, iglicgyökér, tyúkhúrfű, nyírfalevél, csipkebogyó.

A fenti gyógynövények közül a csalán,  a tarackgyökér, a zsurló bőven tartalmaznak kovasavat. A kovasav a növények sejtfalát szilárdító, szöveteket erősítő szervetlen sav, amely segít kihajtani a salakanyagokat, köztük a húgysavat, erősíti a szöveteket, és segíti az erek regenerálódását, a haj, köröm növekedését. Ugyancsak magas kovasav tartalmú növény az apróbojtorján, amely kiváló íze miatt üdítő italként is fogyasztható. A kovasavdrogok a vizelethajó és köszvényes bántalmak elleni teák hatásos alkotórészei.

Ellenjavallat: Húgyúti gyulladásnál, húgyúti vérzésnél, vesegyulladásnál nem adjuk a kovasav tartalmú gyógynövényeket.

A fűzfakéreg szalicilsav-származékok, flavonoidok és cserzőanyagokat tartalmaz. A fűzfakéregtea az aszpirinhez hasonlóan enyhíti a fájdalmat és a gyulladást. Ráadásul néhány vizsgálat szerint a szalicilátok a húgysav koncentrációját is csökkentik. Leginkább a keverékek alkotórészeként használatos (a Gyógyfűpatikában is)

A vadárvácska szintén tartalmaz szalicilsav származékokat, és egyéb gyulladáscsökkentő és salaktalanító hatóanyagokat. Aki viszont érzékeny a szalicilátokra, az ne fogyasszon olyan teakeveréket, amelyben fűzfakéreg vagy vadárvácska van.

A borókabogyó fantasztikus kőoldó és húgyúti fertőtlenítő hatása miatt emelhető ki, de sajnos hosszabb ideig nem fogyasztható. Ugyancsak kőoldó és húgyúti tisztító hatású a nyírfatea, amit viszont akár több hónapon keresztül is veszélytelenül iható (nyilván a hatás is enyhébb, elhúzódó).  A nyírfalevél teája magában keserű, de mi szoktunk egy kis ízjavító gyümölcsteával „csalni”. Szabó Gyuri bácsi azt tanította, hogy általában 1 evőkanálnyi teafüvet használunk 2,5 dl vízhez. Ez a mennyiségű víz felveszi a szükséges hatóanyagot. Ha gyümölcsteával ízesítünk, akkor egy picivel több vizet használunk, hogy Gyuri bácsi tanítását ne sértsük meg. Mi ezzel a módszerrel élünk, ha „nemszeretem” ízű teát iszunk, vagy itatunk meg pl. gyermekeinkkel. Ez alól csak néhány kivételt teszünk általában akut esetekben, pl. gyomorrontásnál a keserű teát semmivel nem ízesítjük. Azt valljuk, hogy a gyógyteázásnak nem kínnak kell lennie, mert úgy nem fog beépülni az életünkbe. Eddig bevált ez a módszerünk.

Kanyarodjunk vissza a köszvényhez, mert nem szabad megfeledkezni az iglicgyökér vizelethajtó, fertőtlenítő és húgysavürítést fokozó hatásairól sem. Ehhez hasonlatos az aranyvesszőfű is, ami a reumás fájdalmak enyhítésében is nagyon jó. A kolléganőnknek pl. krónikus vállfájdalmai voltak, és 1 hetes aranyvesszőtea fogyasztása után örömmel mutatta, hogy már fel tudja emelni a karjait, jelentősen csökkentek a fájdalmai. Mivel köszvényes problémái nincsenek, ezért ilyen irányú hatásról nem tudott beszámolni.

A gyógyteázásban többek között az a szép, hogy alacsony költség és kockázat mellett kitapasztalhatjuk, hogy melyik gyógytea vagy teakeverék hogyan hat ránk. A fent említett gyógynövényekkel nyugodtan lehet kísérletezni, és biztosak vagyunk benne, hogy mindenki talál magának való gyógynövényt.

A gyógynövény keverékek is nyugodtan kipróbálhatók, ha biztosak vagyunk benne, hogy nem vagyunk allergiásak az összetevőire. Ha fogyasztásuknál mégis probléma merül fel, akkor érdemes az egyes összetevőket önmagukban is kipróbálni és kiiktatni azt a növényt, amire a szervezetünk kellemetlenül reagál. Szerencsére ilyen eset ritkán fordul elő.

Az alábbiakban megadjuk azoknak a köszvényes gyógytea keverékeknek a receptjét, amelyekhez a hozzávalókat is sikerült beszereznünk, és véleményünk szerint az útmutatásokat betartva veszélytelenül fogyaszthatók:

1. Köszvényeseknek vértisztító keverék (Szabó György)

Receptek Rápóti Jenő — Romváry Vilmos Gyógyító növények című könyvének gyógyteakeverékek fejezetéből.A fejezetben közölt teakeverékek receptjét a magyar, a román, a csehszlovák, a lengyel, a német hivatalos vényminták gyűjteményéből (Formuláé Normales • Fo—No), az osztrák VIÜ. Gyógyszerkönyv (Ph. Austriaca VIÜ.), a svájci gyógyszerkönyv (Ph Helvetica V.), a német gyógyszerkönyv (DAB VI.), továbbá F. Bfissler, Flamm— Kroeber, Nattermann, E. Mayer, Stada stb. szakirodalmakból állították össze:

2. Húgysavzavarokra egyszerű keverék (Rápóti-Romváry)

3. Köszvényre STADA keverék (Rápóti-Romváry)

 
Gyogyfupatika.hu © 2024 Minden jog fenntartva. | A webáruházat készítette: Interkreativ.hu